MESKİ’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Bazı sosyal medya hesaplarında Erdemli İlçesi TOKİ Konutlarında içmesuyu tadı ve rengi hakkında paylaşımlar yapıldığı görülmüş, Genel Müdürlüğümüzce de gerçekle örtüşmeyen ve vatandaşlarımızı yanıltıcı bu paylaşımlar üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesine gereksinim duyulmuştur.
TOKİ Başkanlığınca Erdemli İlçesi Koyuncu Mahallesi Alacaören Mevkiinde yaptırılan TOKİ konutları Alacaören içmesuyu depo kot seviyesi aynı hatta yer yer daha üst kotlarda olmasından dolayı inşaat yapım aşamasında her bir bloğa hidrofor sistemi yaptırılmıştır. Koyuncu Mahalle muhtarı ve TOKİ sakinleri tarafından hidrofor sistemlerinin iptal edilmesi için Genel Müdürlüğümüzce içmesuyu hattındaki basıncın artırılması talep edilmiştir. Erdemli Şube Müdürlüğü olarak Alacaören içmesuyu depo çıkışı TOKİ hattında teknik bir çalışma ile basınç artırılmıştır. Lakin TOKİ özel mülkiyet sınırları içerisinde yer alan ve TOKİ başkanlığınca yaptırılan içmesuyu hatları şebekede artırılan basınç nedeniyle çok sık arıza vermiştir. Şebeke basınç değeri bu nedenle eski değerine alınmıştır. Bu nedenle Bloklarda bulunan hidroforlarda devre dışı bırakılamamıştır.
Facebook üzerinde paylaşılan su görüntüsü şebekeden olmayıp bloklarda yer alan hidrofor sistemine bağlı içmesuyu tankları içinden alınmıştır. Yerinde yapılan incelemede içmesuyu tanklarının galvanizli sac olmadığı ve temizlenmediği tespit edilmiştir. Klor ekibi tarafından mahallinde ve çevresinde 19 Aralık 2019 yapılan denetimlerde içmesuyunda bulanıklık olmadığı klor değerlerinin istenilen sınır değerler içerisinde yer aldığı belirlenmiştir.
TOKİ özel mülkiyet sahası içerisinde yer alan içmesuyu hatlarının ve hidrofor sisteminin temizlik, bakım, onarım ve yenileme işleri TOKİ yönetimine aittir.
İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik gereğince İçmesuyu kalitesinin denetim altında tutulması maksadıyla il genelinde Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı ekipleri ile İdaremiz görevlileri eşgüdüm dahilinde düzenli olarak çalışmalar yürütmektedirler. Halk Sağlığı ekipleri tarafından içmesuyu şebekemizden ve içmesuyu depolarımızdan gerekli numuneler alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarında analiz edilmektedir.
Ayrıca içmesuyunun temizliği ve standartlara uygunluğunu takip ve denetim amacı ile merkezde ve ilçelerde teknik ekiplerimiz haftanın 7 günü çalışmalarına devam etmektedirler. “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik”e göre İçmesuyu şebekemizden kurumumuz personelleri tarafından da düzenli olarak her gün içmesuyu numuneleri alınmakta olup, MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarımızda analizleri yapılmaktadır.
Bu açıklamalar çerçevesinde Genel Müdürlüğümüzce halkımıza sağlıklı ve içilebilir su verilmesi noktasında gerekli hassasiyetin gösterildiği açık olup, Erdemli İlçesi TOKİ konutlarında yaşanan içmesuyu şikayetleri ile ilgili olarak sosyal medya hesapları aracılığıyla ileri sürülen yanıltıcı, maksatlı ve mesnetsiz bilgilerden ziyade İdaremizin açıklamalarının esas alınması gerektiği kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Lütfen Takip ederek ve beğenerek destek olun...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir