E-Belediye Bilgi Sistemi geliyor!

Ülkemizde beğeni kazanan E-Devlet sistemi şimdi ise E-Belediye Sistemi ile geliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre artık E-Belediye Bilgi Sistemi sayesinde vatandaşa kolaylık sağlanacak.

E-Belediye Bilgi Sistemi gelecek yıl kullanıma açılacak
Dijital dönüşümün bir parçası olarak belediyelerde devrim niteliğinde bir yenilik diyebileceğimiz E-Belediye Sistemi ile birlikte, belediyelerin tek veritabanında, ortak bir altyapıda, standart yazılımlarla tüm iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapılması ve hizmetlerin yine elektronik ortamda vatandaşa sunulması hedefleniyor.

E-Belediye Bilgi Sistemi

Bu sayede daha kolay ve daha hızlı bir hizmet süreçi planlanırken bilgiye de daha kolay ulaşılabilecek. Yıllık 3 Milyar Lira tasarruf sağlayacağı ön görülen sistemde Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) Modülü sayesinde sadece toplam 2 milyon 274 bin 124 elektronik evrak işlem görürken, 7 Milyon 936 Bin 693 Liralık tasarruf sağlanmış durumda.

E-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşların kullanımına sunulan E-Belediye Bilgi Sisteminde, E-Belediye EBYS Evrak Doğrulama, E-Belediye EBYS Evrak Takibi, Belediye Ruhsat Başvurusu, Belediye Ruhsat Başvuru Sorgulama, E-belediye Dilekçe Kayıt, Belediye Bilgi Edinme Başvuruları hizmetleri yer alıyor.

E-Belediye Bilgi Sistemi

Toplamda 61 modülden oluşan sistemden 43 modül İçişleri Bakanlığı, 18 modül ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanacak. Halihazırda ise 24 modül uygulamaya alınmış durumda iken 2020 yılı sonuna kadarsa tüm belediyelerin sisteme dahil olması bekleniyor.

Kaynak: Shiftdelete.Net

Lütfen Takip ederek ve beğenerek destek olun...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir