ABD’den geri adım: Huawei yasağı ertelendi!

Huawei yasağı ertelendi. Geçtiğimiz gün Uluslararası Güvenlik sebebiyle Huawei’ye ambargo koyan Amerika, bu yasağı 3 ay erteledi.

Olayın yankıları halen sürerken hatırlayacağınız üzere Amerika’daki teknoloji şirketleri birer birer Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldıklarını açıklamışlardı. ABD Ticaret Bakanlığı ise yayınladığı bir bildiri ile Huawei’nin üzerine koyulacak olan ambargonun 3 ay ertelendiğini açıkladı.

Huawei’ye sınırlı lisans veren Ticaret Bakanlığı 19 Ağustos’a kadar şirketin mevcut işbirliklerine devam etmesine izin veriyor. Yani Google, Intel, Qualcomm ve diğer şirketlerle olan işbirlikleri bir süre daha devam edecek. Huawei bu şirketlerdeb mal ve hizmet satın alabilecek.

Sınırlı lisans Huawei ve ABD hükümeti arasındaki gerilimin hafiflediği anlamına gelmiyor. Geçici lisansın en büyük amacı Huawei’nin şu an piyasada olan cihazlarını koruyabilmesi diyebiliriz. Ama bundan sonra piyasaya süreceği cihazlarda Android gibi Amerika temelli teknolojileri kullanamayacak veya her hangi bir iş anlaşması yapamayacak.

Elbette üç ay uzun bir süre. Hatta Amerika ve Huawei arasında anlaşma sağlanması için gayet yeterli bir zaman. Bakalım önümüzdeki aylarda iki tarafın mevcut duruma etkileri ne olacak?

Kaynak: technopat

Lütfen Takip ederek ve beğenerek destek olun...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir